سخنگوی صنعت برق خبر داد:

جایگزینی یک میلیون کولر گازی پربازده، باکولرهای پرمصرف

عصر کالا- سخنگوی صنعت برق گفت:مطابق مجوز شورای اقتصاد، در فاز نخست یک میلیون کولر گازی پربازده از سازندگان داخلی تامین و برای جایگزینی با کولرهای پر مصرف در اختیار مناطق گرمسیر جنوب کشور قرار می گیرد.

جایگزینی یک میلیون کولر گازی پربازده، باکولرهای پرمصرف
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی، جایگزینی یک میلیون کولر گازی پرمصرف که تا 2 برابر بیشتر برق مصرف می‌کند را مبتنی بر مجوز شورای اقتصاد ذکر کرد و افزود: یک میلیون کولر گازی پربازده از سازندگان داخلی تأمین و برای جایگزینی با کولرهای پرمصرف در اختیار مناطق گرمسیر جنوب کشور قرار می‌گیرد.

  سخنگوی صنعت برق هزینه تعویض این کولرها برای مشترکان را یک سوم قیمت تمام شده ذکر کرد که مابقی آن از محل صرفه جویی در مصرف سوخت، از سوی شرکت توانیر و دولت پرداخت می‌شود و هدف آن کاهش بار سرمایشی و تلفات مربوط به این بخش است.

  رجبی مشهدی افزود: انتظار می‌رود با جایگزینی یک میلیون کولر گازی پربازده، 1600 مگاوات از بار شبکه در این مناطق کاهش یافته و حدود 2 هزار مگاوات صرفه جویی در مصرف برق حاصل شود.

  وی از مردم خواست هنگام خرید لوازم برقی ضمن اطلاع از برچسب انرژی و رتبه بندی مصرف ، لوازم برقی با رتبه A و+A را که در کاهش صورتحساب برق مصرفی تأثیر مثبت دارد، خریداری کنند.

  رجبی مشهدی فرهنگ استفاده از لوازم برقی را مهم ارزیابی کرد و از مشترکان خواست در زمانهای اوج مصرف که بین ساعات 13 تا 17 اعلام شده، استفاده از لوازم برقی پر مصرف را به ساعات دیگر منتقل و دمای لوازم سرمایشی را روی عدد 24 تنظیم کنند.

  وی نرخ شدت انرژی در کشورمان را 60 درصد بیشتر از متوسط جهانی عنوان کرد که از بالا بودن میزان مصرف انرژی برای تولید هر واحد کالا و خدمات در کشور حکایت دارد و از جمله برنامه‌های صنعت برق، کاهش تلفات شبکه‌ها است که در سالهای اخیر توانسته متوسط تلفات شبکه را از 15 درصد به 9.76 درصد کاهش دهد.

  سخنگوی صنعت برق توسعه نیروگاه‌های چرخه ترکیبی را از دیگر اقدامات در جهت کاهش تلفات انرژی عنوان کرد و در این رابطه از به مدار آمدن واحد 165 مگاواتی چرخه ترکیبی نیروگاه ارومیه در روزهای اخیر خبرداد که بدون مصرف سوخت و با بازیافت حرارت گازهای خروجی از 2 واحد گازی، 165 مگاوات برق بیشتر تولید می‌کند.

  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
   دکه مطبوعات
   • هومکس
   آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
   آرشیو