مدیران خودرو

با توقف پروژه مشخص شد؛

تبعیض ابزار هوش مصنوعی آمازون در استخدام کارمند زن

عصر کالا- شرکت آمازون مجبور شده است پروژه هوش مصنوعی برای استخدام کارمند را به دلیل تبعیض نسبت به استخدام زنان متوقف کند.

تبعیض ابزار هوش مصنوعی آمازون در استخدام کارمند زن
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر کالا» به نقل از مهر، متخصصان ماشین یادگیری خرده فروشی آمازون متوجه شده اند ابزاری که برای استخدام افراد به کار می رود، نسبت به زنان تبعیض قائل می شود.

  طبق گزارش 5 فرد آشنا به این اختلال، محققان از 2014 میلادی مشغول ساخت یک برنامه رایانشی برای بررسی رزومه های درخواست کنندگان شغل بودند.

  هدف از ساخت چنین سیستمی مکانیزه کردن جستجو برای کشف استعدادهای جوان بود. اما در نهایت شرکت آمازون مجبور شد این پروژه را متوقف کند زیرا این سیستم کاندیداهای مرد را بر زنان ترجیح می داد.

  این ابزار آزمایشی استخدام با استفاده از هوش مصنوعی به درخواست کنندگان شغل از 5 ستاره امتیاز می داد.

  اما در سال 2015 شرکت متوجه شد این سیستم با تبعیض جنسیتی به درخواست کنندگان برای مشاغل برنامه نویسی و پست های فنی دیگر امتیاز می دهد.

  دلیل این امر آن است که مدل های رایانه آمازون طوری آموزش دیده اند که درخواست کنندگان شغل را براساس رزومه های الگوی بررسی کنند که طی بازه زمانی 10 ساله به شرکت ارائه شده بود. این رزومه ها بیشتر از سوی مردان ارائه شده بود.

  در نتیجه سیستم آمازون کاندیداهای شغلی مرد را ترجیح می داد. شرکت این برنامه را اصلاح کرد اما هیچ ضمانتی وجود نداشت که دستگاه بدون تبعیض عمل کند. در نتیجه از سال گذشته میلادی این پروژه متوقف شد. هرچند فرایند استخدام آمازون هیچ گاه به طور کامل به این ابزار تکیه نمی کرد.

  این شرکت از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • هومکس
  آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
  آرشیو