رشد تولید سه قلم لوازم‌خانگی در ۵ ماه نخست امسال

عصر کالا- بررسی آمارهای رسمی منتشر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از رشد تولید تلویزیون، ماشین لباسشویی و یخچال و فریزر در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

رشد تولید سه قلم لوازم‌خانگی در ۵ ماه نخست امسال
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایرنا، در پنج ماهه امسال تولید انواع تلویزیون با ثبت رشد 78.7 درصدی در همسنجی با پارسال به 481 هزار و 600 دستگاه رسید.

  در این مدت 673 هزار و 800 دستگاه یخچال و فریزر در کشور تولید شد. این میزان تولید در مقایسه با پنج ماهه سال گذشته رشد 18.8 درصدی نشان می‌دهد.

  برپایه این گزارش، تا پایان مردادماه شرکت‌های داخلی 368 هزار و 400 دستگاه ماشین لباسشویی تولید کردند که در همسنجی با پارسال رشد 58 درصدی نشان می‌دهد.

  رشد تولید این محصولات در شرایطی اتفاق افتاده که در برخی موارد به دلیل تداوم تحریم‌ها و شیوع کرونا، مشکلاتی وجود دارد. همچنین تولیدکنندگان به تخصیص ناکافی ارز و تامین نشدن به موقع مواد اولیه به عنوان دو مشکل اساسی فراروی تولید اشاره می‌کنند.

  پیشتر، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران به ایرنا گفت که از حدود یک ماه و نیم پیش، تخصیص ارز برای فعالان این صنعت روان‌تر شده، امری که برای تحقق شعار «جهش تولید» یکی از نیازهای بدیهی این صنعت به منظور تامین مواد اولیه، اجزا و قطعات وارداتی و حتی داخلی است

  به گزارش ایرنا، در صنعت لوازم خانگی به‌طور میانگین بین 30 تا 35 درصد اقلام وارداتی است و بقیه 65 تا 70 درصد بسته به پلتفرم واحدهای تولیدی، بومی‌سازی شده است.

  در عین حال در صنعت لوازم خانگی گازسوز، داخلی‌سازی بیش از 90 درصدی اتفاق افتاده است.

  همچنین، پایین‌ترین میزان داخلی‌سازی مربوط به تلویزیون است که 35 درصد بوده که در اکثر کشورهای تولیدکننده تلویزیون نیز به همین اندازه است، زیرا «ماژول» که بالاترین ارزش را در بین قطعات تلویزیون دارد، تنها توسط سه برند بزرگ در جهان تولید می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر