اندازه‌گیری سدیم بدن با یک حسگر

عصر کالا- محققان دستگاهی ساخته‌اند که در دهان کاربر قرار می‌گیرد و میزان سدیم دریافتی بدن او را رصد می‌کند. تحقیقات جدید بنیاد قلب آمریکا نشان می‌دهد یک‌سوم مردم این کشور مقدار سدیم موجود در غذای روزانه خود را محاسبه نمی‌کنند. از سوی دیگر تخمین زده می‌شود ۵۴ درصد جمعیت کمتر از حد لزوم سدیم مصرف می‌کنند.

اندازه‌گیری سدیم بدن با یک حسگر
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از مهر، در همین راستا گروهی از محققان موسسه فناوری جورجیا نمونه اولیه یک دستگاه سنجش سدیم را ساخته‌اند. این دستگاه شامل یک غشای بسیار نازک و انعطاف‌پذیر است که در آن بخش‌های الکترونیکی نرمی کار گذاشته شده است. این دستگاه داخل دهان کاربر قرار می‌گیرد. این اجزا شامل یک حسگر است که مقدار سدیمی که کاربر می‌خورد یا می‌نوشد را به‌طور واقعی رصد می‌کند. همراه آن یک ماژول بلوتوث نیز وجود دارد که اطلاعات را به یک اپلیکیشن در موبایل یا تبلت کاربر ارسال می‌کند.
  به این ترتیب اپلیکیشن مذکور به کاربر کمک می‌کند مقدار سدیم دریافتی بدن خود را رصد کند. همچنین درباره وعده‌های غذایی و میزان نمک آنها نیز به کاربر هشدار می‌دهد. این دستگاه تا به‌حال به‌طور موفقیت‌آمیز در سه شرکت‌کننده آزمایش شده است. محققان امیدوارند این فناوری را در ابعاد کوچک‌تر مثلا به اندازه یک دندان بسازند و از شر باتری آن نیز خلاص شوند. این باتری باید به‌طور روزانه شارژ شود اما دانشمندان قصد دارند آن را با یک سیم‌پیچ رسانا جایگزین و به این ترتیب آن را به وسیله یک فرستنده خارجی شارژ کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر