چشم انتظاری واحدهای تولیدی

عصر کالا- در حالی میزان تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی از سقف ۱۶ هزار میلیارد تومان گذشته که آمارها نشان می دهد تا ۲۲ اسفند ماه از میان ۵۹ هزار واحد تولیدی متقاضی وام فقط ۲۳ هزار و ۶۹۸ واحد موفق به دریافت تسهیلات طرح رونق دولت شده‌اند.

چشم انتظاری واحدهای تولیدی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری «عصرکالا» به نقل از آخرین خبر؛ دولت در ابتدای سال 95 اعلام کرد که تسهیلات 16 هزار میلیاردی را برای فعال کردن 7500 واحد تولیدی نیمه تعطیل در نظر گرفته است و این میزان اعتبارات در نیمه اول امسال پرداخت می‌شود. با گذشت چندین ماه از اجرای این طرح تعداد کمی از واحدهای تولیدی امکان دریافت این تسهیلات را پیدا کردند که همین امر باعث شد تا ایجاد رونق در سطح واحدهای تولیدی بسیار دور از ذهن باشد.

  در حال حاضر یک سال از اجرای این طرح می‌گذرد و نه تنها رونقی در بخش تولید به وجود نیامده بلکه مشکلات آنها افزایش هم یافته است. همچنان تولیدکننده با مشکل کمبود نقدینگی، نرخ بالای سود بانکی و تأمین مواد اولیه و افزایش معوقات بانکی روبه رو است که هنوز چاره اساسی برای آنها پیش بینی نشده است.

  براساس جدیدترین آمار وزارت صنعت از وضعیت تأمین مالی بنگاه های تولیدی کوچک، متوسط و طرح های نیمه تمام با پیشرفت بالای 60 درصد در راستای اقتصاد مقاومتی تا 22 اسفند ماه 95 در مجموع 59 هزار و 3 واحد برای دریافت تسهیلات 16 هزار میلیاردی ثبت نام کرده‌اند که از میان آنها 23 هزار و 698 واحد تولیدی در قالب فرآیند رونق و سیستم بانکی موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند. این آمار نشان از آن می‌دهد که بیش از نیمی از واحدهای تولیدی ثبت نام کننده هنوز موفق به دریافت تسهیلات 16 هزار میلیاردی دولت نشده اند، این در حالی است که میزان تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی از سقف 16 هزار میلیارد تومان گذشته است. حال باید دید آیا دولت همچنان تمایل به ارائه تسهیلات به واحدهای متقاضی باقی مانده را دارد یا در روزهای آینده شاهد توقف پرداخت تسهیلات در قالب طرح رونق خواهیم بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر