سرپرست سازمان توسعه تجارت :

اختلال تغییرات کد تعرفه واردات در ترخیص کالاها

عصر کالا- زادبوم گفت: اختلالات ناشی از تغییرات کد تعرفه واردات در کم‌تر از یک هفته به اطلاع بانک مرکزی و گمرکات کشور می‌رسد.

اختلال تغییرات کد تعرفه واردات در ترخیص کالاها
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرکالا» به نقل از باشگاه خبرنگاران ، حمید زادبوم سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران  درباره اختلالات ناشی از تغییرات کد تعرفه واردات که در ترخیص کالاها ایجاد می‌شود، اظهار کرد: پیش از هر چیزی توجه داشته باشید که این موضوع عام نیست و کد‌های مربوط به واردات کالاها به طور مداوم تغییر نمی‌کند بلکه ممکن است تعداد محدودی از اقلام وجود داشته باشد که یا کد نداشته و برای آنها کد تعرفه تعریف می‌شود یا برای تقسیم‌بندی ردیفی را در برخی کالاها ایجاد می‌کنیم و کد جداگانه‌ای به آن اختصاص می‌دهیم.

  سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با تأکید بر اینکه این کار با تصمیم جمعی توسط اعضای کمیته ماده یک انجام می‌شود، گفت: تعیین کد‌های کالا‌ها با تصمیم جمعی تمام وزارتخانه‌های عضو کمیته ماده یک که متشکل از نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، گمرک جمهوری اسلامی ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران است، انجام می‌شود.
   
  زادبوم بیان کرد: تغییرات ایجاد شده در کدهای تعرفه به چند مورد خاص در سال محدود می‌شود که به محض ایجاد تغییر به گمرکات کشور اعلام می‌شود و معتقد هستیم که اگر اختلالی در ترخیص کالاها به وجود آمده باشد، به دلیل سرعت نامناسب در اطلاع‌رسانی به گمرکات و بانک مرکزی بوده است.
  او با اشاره به مشکلی که مدتی پیش برای ترخیص دارو‌ها در گمرک و به دلیل تغییرات کد‌های تعرفه به وجود آمد، گفت: تغییر کد یا ایجاد کد جدید امری جاری در طی زمان و تعداد آن‌ها بسیار محدود است؛ تعداد ایجاد کد‌های تعرفه‌ای در طول یک سال کمتر از 100 قلم خواهد بود و در صورت تصویب در کمتر از یک هفته به گمرکات کشور ابلاغ می‌شود.

  سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با توجه به شرایط ذکر شده احتمال بسیار کمی وجود دارد که اختلال در ترخیص کالا‌ها با تغییرات به وجود آمده در کد‌های تعرفه در ارتباط باشد؛ به طور معمول تغییرات به وجود آمده در کم‌تر از یک هفته به اطلاع بانک مرکزی و گمرکات کشور می‌رسد.

   
  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر