مشاور اقتصادی وزیر ارتباطات:

ایران تا پایان برنامه ششم ۴۰۰ میلیون مشترک تلفن همراه خواهد داشت

عصر کالا- مشاور اقتصادی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تدوین برنامه ششم توسعه در حوزه ارتباطات اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه بخش ICT ایجاد کننده امنیت و فرهنگ است و همچنین این برنامه محور توسعه اقتصادی کشور است.

ایران تا پایان برنامه ششم ۴۰۰ میلیون مشترک تلفن همراه خواهد داشت
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، برات قنبری مشاور اقتصادی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست تخصصی «افزایش 2.5 برابری بازار ICT» در نمایشگاه تلکام 2017 تهران با اشاره به اینکه تا برنامه سوم توسعه بخش ارتباطات با عنوان پست، تلگراف و تلفن فعالیت می‌کرد، گفت : از برنامه سوم توسعه بحث آزادسازی در این حوزه مطرح و بعد از آن برای نخستین بار امتیاز اپراتور خصوصی موبایل ارائه شد و در سال 82 قانون ارتباطات و فناوری اطلاعات به تصویب رسید.

  وی تصریح کرد : در برنامه چهارم، توسعه خدمات IT هدف‌گذاری و در برنامه پنجم توسعه نسل سوم و چهارم تلفن همراه معرفی شد؛ در برنامه پنجم تهدید فضای مجازی به فرصت تبدیل شد.

  قنبری به تدوین برنامه ششم توسعه در حوزه ارتباطات اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه بخش ICT ایجاد کننده امنیت و فرهنگ است و همچنین این برنامه محور توسعه اقتصادی کشور است.

  او تصریح کرد: تا برنامه پنجم توانستیم شبکه‌ها و زیر‌ساخت‌ها را آماده کنیم و یک شبکه قدرتمند و هماهنگ داشته باشیم ودر برنامه ششم نوسازی این شبکه و گذر به شبکه‌های جدید و فیبرنوری در حال انجام است به طوریکه در آخر برنامه نباید در زمینه زیرساخت‌ها مشکلی داشته باشیم.

  مشاور اقتصادی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه برای ارزش افزوه در این بخش در برنامه ششم از 26 هزار به 53 هزار میلیارد افزایش در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: این ارزش افزوده بیش از دو برابری در حوزه ارتباطات بالاترین رقم به نسبت بخش‌های دیگر است که نیاز به رشد سالانه 19.6 درصدی دارد.

  وی در ادامه افزود: برای بخش ارتباطات توان رشد 2.5 برابری، فناوری اطلاعات 5 برابری و در حوزه پست بین 6 تا 7 برابری در نظر گرفته شده است.

  قنبری افزایش ترانزیت ترافیک بین‌الملل به 30 ترابایت را از دیگر تکالیف برنامه ششم توسعه عنوان کرد و اظهار داشت: با ایجاد شرکت ترانزیت بین‌الملل و آزادسازی مکالمات بین‌الملل، فضای خوبی برای رقابت در این حوزه ایجاد می‌شود.

  وی با تأکید به اینکه با ورود نسل 5 موبایل ماهیت شبکه به طور کامل تغییر می‌کند ، گفت : در برنامه ششم توسعه بیشترین تأکید بر روی خدمات IT است و تا پایان این برنامه باید 30 رتبه در دنیا رشد داشته باشیم.

  مشاور اقتصادی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد : در پایان برنامه ششم اپراتور های تلفن همراه باید از بازار 80 میلیونی به بازار 400 میلیونی منطقه رسیده و در مشارکت‌های بین‌المللی حضور داشته باشند.

  او با بیان اینکه بخش ارتباطات نخستین بخشی است که با تشکیل آن رگولاتوری نیز داشته است، خاطر نشان کرد: در این حوزه سعی شده که تا حد امکان بازار آزاد شود و به منابع دولتی متکی نباشد به طوریکه در 10 سال گذشته بالغ بر 50 هزار میلیارد تومان به عناوین مختلف به خزانه دولت واریز کرده است.

  قنبری در پایان سخنان خود در این نشست تخصصی تأکید کرد: در برنامه چهارم توسعه 15 هزار میلیارد و پنجم 25 هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری شد و بر اساس برنامه توسعه ششم 110 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این حوزه انجام می‌شود که از این رقم، 20هزار میلیارد دولت، 40هزار میلیارد اپراتورها و 50 هزار میلیارد تومان نیز بخش فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری می‌کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر