مدیران خودرو

نرخ تورم کالاهای وارداتی در سال ۹۶ کاهش یافت

عصر کالا- مرکز آمار ایران با ارایه گزارش شاخص مقدماتی قیمت کالاهای وارداتی سال ۹۶، نرخ تورم این بخش را کاهشی اعلام کرد.

نرخ تورم کالاهای وارداتی در سال ۹۶ کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایلنا, در نظام آمارهای قیمت، کالاهای وارداتی برای مقاصد متعددی به کار گرفته می‌شوند و شاخص قیمت کالاهای وارداتی، ‌روند تغییرات قیمت محصولات عرضه شده از خارج به داخل کشور طی دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد.

  با توجه به اینکه قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است، تغییرات آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

  در طرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی از کلیه کدهای تعرفه وارداتی کشور در سال ١٣٩۰ (سال پایه) استفاده می­ شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک ایران (ارزش به صورت ریالی و دلاری، کشور مبدا و مقصد، نحوه حمل و نقل و نرخ ارز) صورت گرفته است.

  طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای تمامی ٢۰ گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است.

  لازم است ذکر شود که برای محاسبه شاخص­ سال ١٣٩٦ از داده ­های مقدماتی (غیر قابل استناد) گمرک استفاده شده و لذا نتایج اعلام شده بصورت مقدماتی است و استفاده از آنها بایستی با ملاحظه انجام شود.

  شایان ذکر است که پس از این که گمرک داده های قطعی سال ١٣٩٦ را در مهر ماه سال جاری استخراج و ارائه نمود، شاخص واردات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام واقعی شاخص مربوط به این دوره دوباره به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

  ١- شاخص قیمت کالاهای وارداتی (ریالی، ١۰۰=١٣٩۰) در سال­ ١٣٩٦ برابر با ٤٨٦,٧ است که نسبت به سال ١٣٩٥ به میزان ٣.٧ درصد کاهش داشته است. درصد تغییرات فصلی شاخص قیمت کالاهای وارداتی در فصل­ های بهار، تابستان، پاییز و زمستان سال ١٣٩٦ به ترتیب برابر با ١.١-، ١.٧-، ۰.٧ و ٢.٢ درصد است.

  ٢- شاخص قیمت کالاهای وارداتی (دلاری، ١۰۰=١٣٩۰)  در سال­ ١٣٩٦ برابر با ٢٣٥,٥ است که نسبت به سال ١٣٩٥ به میزان ٥.٩ درصد کاهش داشته است. درصد تغییرات فصلی شاخص قیمت کالاهای وارداتی در فصل­ های بهار، تابستان، پاییز و زمستان سال ١٣٩٦ به ترتیب برابر با ١.٢-، ١.٢-، ١.٨- و ۰ درصد است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • هومکس
  آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
  آرشیو