مدیران خودرو

واردات دوباره جان می‌گیرد؟

عصر کالا- آمارهای روزانه تجارت گویای آن است که در پایان هفتمین روز خرداد امسال میزان واردات کشور معادل ۳۳۰.۴ میلیون دلار و حجم صادرات ۱۲۹.۳۶ میلیون دلار بوده است.

واردات دوباره جان می‌گیرد؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایسنا, در ماه‌های گذشته با توجه به تک نرخی شدن ارز، تراز تجاری کشور که سال گذشته هفت میلیارد دلار منفی بوده حدود یک میلیارد دلار مثبت شده است.

  طبیعی است شرط مثبت شدن تراز تجاری پیشی گرفتن حجم صادرات از واردات است. اما در شرایطی که در هفته‌های گذشته گاه میزان واردات حتی یک چهارم صادرات بوده است، در تاریخ هفتم خردادماه(آخرین آمار روزانه اعلام شده) واردات بیش از دو برابر بیشتر از صادرات بوده است. از نظر وزنی در این روز 338 هزار تن واردات و 411.6 هزار تن صادرات داشته‌ایم.

  البته طبیعی است که آمارهای روزانه متغیر بوده و ممکن است در روزهای قبل و بعد خود دستخوش تغییرات عمده شوند، بر همین اساس در روز ششم خردادماه صادرات حدود 50 درصد بیش از واردات بوده و 110 میلیون دلار واردات و 164.8 میلیون دلار صادرات داشته‌ایم.

  با این وجود در روز پنجم خرداد ماه سال جاری نیز واردات حجمی به مراتب بیش از صادرات داشته و در برابر صادرات 176.3 میلیون دلاری حدود 211.6 میلیون دلار بوده است.

  در تاریخ 31 اردیبهشت‌ماه نیز واردات کشور اختلافی قابل توجه نسبت به صادرات داشته و معادل 158.5 میلیون دلار بوده است، در حالی که در این روز تنها 96.2 میلیون دلار کالا صادر شده است.

  با توجه به اینکه در دوره‌ای حجم صادرات روزانه حتی تا چهار برابر بیش از واردات شده بود اکنون به نظر می‌رسد به دنبال اختصاص تدریجی ارز تک‌نرخی به بخش‌های مختلف ،واردکنندگان فعالیت خود را با جدیت بیشتری دنبال می‌کنند.البته طبیعی است آنچه این روزها اعلام می‌شود در گذشته ثبت سفارش شده است.

  جداول زیر وضعیت واردات و صادرات در روزهای اخیر را نشان می‌دهد که براساس اطلاعات 20 گمرک عمده کشور تهیه شده‌اند:

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • هومکس
  آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
  آرشیو