رد پای افزایش قیمت‌ در بازار لپ‌تاپ

عصر کالا- بررسی‌ها از بازار لوازم کامپیوتری نشان می‌دهد که قیمت انواع لپ تاپ با افزایش روبرو شده و حدود هشت تا ۱۲ درصد تغییر قیمت را تجربه کرده است.

رد پای افزایش قیمت‌ در بازار لپ‌تاپ
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایسنا، در بازار لوازم دیجیتال، انواع لپ‌تاپ براساس نوع برند، خدمات پس از فروش و همچنین امکانات و تجهیزاتی مانند حافظه داخلی، RAM، نوع پردازنده،‌ مدل صفحه نمایش و ... قیمت‌های مختلفی دارد.

  نکته قابل تامل در بازار لوازم دیجیتال و کامپیوتری تاثیر افزایش قیمت ارز بر قیمت انواع قطعات و اجناس است. بازار ارز طی ماه های اخیر دچار نوساناتی شد که این افزایش قیمت سبب شده  قیمت لوازم کامپیوتری از جمله لپ تاب با افزایش روبرو شود.

  بررسی‌ها از این بازار نشان می‌دهد که قیمت انواع لپ تاپ با افزایش حداقل هشت درصدی همراه شده و در برخی برندها این افزایش قیمت تا 12 درصد هم رسیده است.

  در اینجا به قیمت چند نمونه از برندهای شناخته شده در بازار لپ تاپ اشاره شده است:

  لپ‌تاپ MSI با رم 4 گیگابایت، حافظه داخلی یک ترابایت و صفحه نمایش 15.4 اینچ یک میلیون و 970 هزار تومان قیمت دارد.

  لپ‌تاپ Lenovo که از پر فروش‌ترین برندها به حساب می‌آید، با رم 4 گیگابایت،‌ حافظه داخلی 500 گیگابایت، صفحه نمایش 15.6 و در سری پردازه pentium، یک میلیون و 120 هزار تومان فروخته می‌شود.

  لپ‌تاپ Acer با رم 8 گیگابایت، حافظه داخلی یک ترابایت و با صفحه نمایش 15.6 اینچ به قیمت دو میلیون و 50 هزار تومان عرضه می‌شود.

  همچنین مدل دیگری از لپ‌تاپLenovo که شامل 8 گیگابایت رم،یک ترابایت حافظه داخلی، صفحه نمایش 15.6 و سری پردازنده Core i7 می‌شود، دو میلیون 800 هزار تومان در بازار قیمت دارد.

  لپ‌تاپ Lenovo با 16 گیگابایت رم، حافظه داخلی یک ترابایت و صفحه نمایش 15.6، پنج میلیون و 310 هزار تومان فروخته می‌شود.

  لپ‌تاپ Dell با 2 گیگابایت رم،‌ حافظه داخلی 500 گیگابایت و صفحه نمایش 15.6 اینچ 860 هزار تومان قیمت دارد.

  مدل دیگری از لپ‌تاپ Dell با رم 4 گیگابایت، حافظه داخلی 500 گیگابایت و صفحه نمایش 15.6 اینچ دو میلیون و 630 هزار تومان عرضه می‌شود.

  لپ‌تاپ Asus با رم 4 گیگابایت و حافظه داخلی 500 گیگابایت و صفحه نمایش 13 اینچ 970 هزار تومان قیمت دارد.

  همچنین لپ‌تاپHP  با رم 6 گیگابایت، حافظه داخلی یک ترابایت، صفحه نمایش 15.6 اینچ،  دو میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.

  ل‍پ تاپ ASUS با صفحه نمایش لمسی، رم 16 گیگابایت، حافظه داخلی 2 ترابایت و صفحه نمایش 15.6 اینچ، چهار میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد.

  لپ‌تاپ ASUS با حافظه داخلی 4 گیگابایت، رم 8 گیگابایت و صفحه نمایش 17.3 اینچ سه میلیون و 500 هزار تومان عرضه می‌شود.

  مدل دیگری از لپ‌تاپ HP 2 گیگابایت، حافظه 500 گیگابایت، صفحه نمایش 15.6 و در سری پردازندهCeleron، 900 هزار تومان عرضه می‌شود.

  لپ‌تاپ Lenovo با 16 گیگابایت رم، حافظه داخلی یک ترابایت و صفحه نمایش 15.6 اینچ، پنج میلیون و 600 هزار تومان فروخته می‌شود.

  در میان برندهای مختلف لپ‌تاپ Microsoft جزو برندهای گران به حساب می‌آید. این لپ‌تاپ با 16 گیگابایت،‌ حافظه داخلی 512 گیگابایت، صفحه نمایش 13  اینچ و با صفحه نمایش لمسی 10 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد.

  لپ‌تاپ Microsoft با حافظه داخلی 256 گیگابایت و رم 8 گیگابایت همراه با صفحه نمایش لمسی هفت میلیون تومان عرضه می‌شود.

  در خرید لپ‌تاپ به چه نکاتی توجه کنیم؟

  صفحه کلید راحت، وزن و حجم کم لپ‌تاپ از ویژگی‌های مهمی است که باید در خرید لپ‌تاپ به آن توجه شود.

  همچنین قدرت پردازنده برای یک لپ‌تاپ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هسته‌های پردازشی زمانی قدرت اصلی خودشان را به رخ می‌کشند که در اموری مانند ویرایش صدا و تصویر که نیاز به قدرت پردازشی بالا دارند استفاده شوند.

  اگر یک کاربر از لپ‌تاپ تنها به عنوان نگارش، وب‌گردی و انجام کارهای عادی استفاده می‌کند نیازی به پردازنده‌های خیلی قوی ندارد و یک لپ‌تاپ دو هسته‌ای برای کاربر کافی است.

  یکی دیگر از ویژگی‌های مهم لپ‌تاپ، اندازه صفحه نمایش است. لپ‌تاپ‌هایی که صفحه نمایشگرشان بزرگتر از 15.6 اینچ است لپ‌تاپ‌های سنگین محسوب می‌شوند و حرکت دادن‌شان سخت خواهد بود. در مقابل مدل‌هایی که از 13.3 اینچ کوچک‌تر باشند به عنوان لپ‌تاپ‌های بسیار کوچک شناخته می‌شود.

  همچنین یکی از فناوری‌های مرتبط با صفحه نمایش سیستم نور پس‌زمینه است و در برخی مدل‌ها از شیوه تامین نور LED استفاده می‌شود. در این روش نور تنها در قسمتی از تصویر که روشن است تابیده می‌شود و میزان کنتراست در تصویر را افزایش می‌دهد که باعث مصرف کمتر باتری می‌شود.

  RAM  از دیگر بخش‌های مهم در یک لپ‌تاپ است اما نکته قابل توجه در این است که برای کاربری‌هایی که استفاده معمولی و روزمره دارند، رم تا 4 گیگابایت برای رفع نیاز کافی خواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر