مروری بر آمارهای پنج ماهه تجارت ایران و افغانستان؛

کالاهایی که از افغانستان به ایران می‌آیند

عصر کالا- مروری بر آمارهای پنج ماهه گمرکی گویای آن است که شش قلم عمده کالایی به ارزشی حدود ۵۸۵ هزار دلار از افغانستان وارد ایران شده است.

کالاهایی که از افغانستان به ایران می‌آیند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایسنا، افغانستان را می‌توان یکی از بزرگترین بازارهای صادراتی ایران به شمار آورد، اما جالب اینکه با وجود اقتصاد نه چندان قوی افغانستان ایران در بخش‌هایی به واردات از این کشور همسایه می‌پردازد.

  مروری بر آمارهای گمرکی گویای آن است که در پنج ماهه اول سال جاری بالغ بر 77 تن دانه کنجد از افغانستان وارد ایران شده است که ارزش این کالا بالغ بر 100 هزار دلار بوده است. ارزش ریالی این کالا نیز بالغ بر 325 میلیون تومان محسوب می‌شود.

  همچنین تخم سبزیجات مختلف برای کشت دیگر کالایی است که در حجمی بالغ بر 192 تن وارد کشور شده و حدود 262 هزار دلار ارزش آن بوده است که ارزش ریالی این واردات حدود 849 میلیون و 500 هزار تومان می‌شود.

  علاوه بر این سایر نباتات و اجزای آنها که در صنایعی مانند عطرسازی و داروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند در حجمی حدود 114 تن و با ارزشی بیش از 45 هزار و  500 دلار و حدود 148 میلیون تومان از دیگر کالاهای صادراتی افغانستان به ایران به شمار می‌رود.

  انواع شیره‌ها و عصاره‌های نباتی از دیگر کالاهای صادراتی افغانستان به ایران است که در پنج ماهه اول سال جاری حجمی حدود چهار تن کالا در این بخش وارد مرزهای ایران شده و ارزشی بالغ بر 10 هزار دلار به خود اختصاص داده است. از نظر ریالی نیز حجم واردات این بخش بالغ بر 33 میلیون تومان بوده است.

  کک سنگ‌ مرمر و سنگ‌های تراورتن یا کار نشده یا ناهمواری گرفته شده در حجمی بالغ بر 660 تن و با ارزشی حدود 119 هزار دلار دیگر کالای وارداتی ایران از افغانستان است که واردات این بخش حدود 386 میلیون تومان را به خود اختصاص می‌دهد.

  همچنین کک‌های بریده شده به وسیله اره یا به صورت بلوک بخش دیگری از کالاهای وارداتی این کشور همسایه به شمار می‌روند که در حجمی بالغ بر 231 تن و با ارزشی بیش از 48 میلیون دلار معادل 154 میلیون تومان بخش دیگری از واردات این کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

  اما در کنار واردات نه چندان بالایی که از افغانستان صورت می‌گیرد، در حال حاضر حدود 30 درصد از کل بازار وارداتی کشوری چون افغانستان در اختیار ایران قرار دارد.

  به گفته مدیرکل دفتر بازرگانی کشورهای آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت، در حال حاضر بازار واردات کشوری چون افغانستان حدود 7.5 میلیارد دلار است که از این رقم حدود 2.5 میلیارد دلار سهم کشور ایران بوده و به عبارتی می‌توان گفت که 30 درصد از واردات این کشور از طریق ایران تامین می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر