سفیر تاجیکستان:

تحریم مانع صادرات کالاهای ایران نمی شود

عصر کالا- سفیر تاجیکستان در تهران تصریح کرد: ما از تحریم هایی که روز به روز علیه ایران اعمال می شود استقبال نمی کنیم و تحریم های آمریکا نمی تواند جلو صادرات کالای ایرانی را بگیرد.

تحریم مانع صادرات کالاهای ایران نمی شود
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایرنا، نعمت الله امامزاده افزود: بسیاری از تولیدات و کالاهای ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار است و تحریم ها قادر نیست راه صادرات این کالاها به دیگر کشورها را ببندد.
  وی اضافه کرد: کالای ایرانی در همه حال و همه جا مشتری خود را دارد و از بابت عرضه این کالاها در نقاط مختلف جهان نگرانی چندانی وجود ندارد.
  «دونالد ترامپ» که از بهمن سال 1395 به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، هجدهم اردیبهشت ماه خروج از توافق هسته ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها در دوره 90 و 180 روزه را صادر کرد.

  ** نمی توان از صادرات فرش ایرانی جلوگیری کرد
  این مقام تاجیک روابط تهران- دوشنبه را مطلوب خواند و گفت: تاجیکستان در هر زمان طرفدار رشد بیش از پیش روابط ایران با دیگر کشورهاست و از تحریم هایی که علیه ایران صورت می گیرد استقبال نمی کند.
  تاجیکستان به عنوان یک کشور مسلمان و فارسی‌ زبان، ارتباطات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دیرینه با ایران دارد.
  تاریخ روابط 2 کشور به سال 1370 یعنی زمان فروپاشی جماهیر متحد شوروی و استقلال تاجیکستان برمی گردد.
  ایران نخستین کشوری بود که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان سفارتخانه خود را گشود.
  سفیر تاجیکستان در تهران، از جمله کالاهای باارزش ایرانی به فرش دستبافت اشاره کرد و ادامه داد: تاجیکستان کارخانه های بزرگ قالیبافی دارد و به دنبال همکاری با یکی از شرکت های بزرگ ایرانی در زمینه تولید فرش دستبافت است تا از فناوری های روز در این هنر-صنعت بهره مند شود.
  وی درباره اعمال تحریم آمریکا در این زمینه گفت: نباید و نمی توان از صدور فرش دستبافت ایرانی که هنر و دستمایه هنرمندان ایرانی است و به نوعی شناسنامه دوم ایرانیان محسوب می شود، جلوگیری کرد.
  به گزارش ایرنا، دفتر کنترل دارایی ‌های خارجی وزارت خزانه ‌داری آمریکا (اوفک) ششم تیرماه امسال مجوز واردات پسته، فرش و خاویار ایران را به این کشور لغو کرد.
  وزارت خزانه داری آمریکا همچنین صادرات قطعات هواپیماهای تجاری از سوی برخی شرکت‌ های آمریکایی به ایران را متوقف کرد.
  بر پایه بیانیه این وزارتخانه، شرکت های در حال تجارت با ایران در این زمینه‌ها باید تا ششم آگوست (پانزدهم مرداد) فعالیت خود را متوقف کنند؛ در غیر این صورت با اقدامات تنبیهی دولت آمریکا روبرو می ‌شوند.
  نخستین مرحله اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران از ششم آگوست (پانزدهم مرداد) آغاز می شود.

  **همکاری اقتصادی؛ اولویت تهران- دوشنبه
  امامزاده آینده روابط ایران و تاجیکستان را روشن خواند و گفت: موضوعات اقتصادی یکی از اولویت های اصلی تاجیکستان است و در این زمینه همکاری های ما با ایران روز به روز رشد می کند و همکاری ها بیشتر می شود.
  امامزاده بر اهمیت گردشگری در رشد همکاری های دوشنبه- تهران تاکید کرد.
  وی به رشد 20درصدی صادرات سالیانه صنایع دستی تاجیکستان اشاره کرد و افزود: میزان گردشگران خارجی در 9 ماه گذشته چهار برابر به نسبت پارسال شد و طبق آمار 6 ماهه، 900 هزار گردشگر از اماکن تاریخی و گردشگری این کشور دیدن کردند.
  به گزارش ایرنا، تاکنون ایران در تاجیکستان چندین طرح بزرگ مانند تونل «استقلال»در گردنه انزاب و نیروگاه «سنگ‌توده-2» را اجرا کرده است.
  به گفته سفیر تاجیکستان، بیش از 160 سند همکاری دوجانبه در زمینه های مختلف بین جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران منعقد شده و در دست اجراست.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر