تمامی کانتینرهای ورودی به ایران تحت پوشش ایکس‌ری قرار می‌گیرند

عصر کالا- گمرک ایران اعلام کرد که به زودی تمامی کانتینرهای ورودی به گمرک شهید رجایی بندر عباس تحت پوشش ایکس‌ری قرار می‌گیرند.

تمامی کانتینرهای ورودی به ایران تحت پوشش ایکس‌ری قرار می‌گیرند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر کالا» به نقل از  ایسنا، گمرک ایران یک دستگاه ایکس‌ری کامیونی بسیار پیشرفته را از کارخانه تولیدکننده تحویل گرفته که طی روزهای آینده وارد بندر شهید رجایی خواهد شد.

  این ایکس‌ری پیشرفته پر سرعت بوده و به صورت  fast scanعملیات اسکن و کنترل محموله‌ها را انجام می‌دهد و تمام سیستم به صورت اتوماتیک کار می‌کند.

  این دستگاه ایکس‌ری بسیار پیشرفته قادر است در کمترین زمان ممکن، محتویات کانتینرها را در حال حرکت، اسکن و تصاویر را در اختیار بخش فنی گمرک قرار دهد.

  بر اساس اعلام مسوولان بخش تجهیز گمرک ایران، این ایکس‌ری می‌تواند در هر ساعت 150 کانتینر را اسکن و تصاویر محتویات کانتینرها را در اختیار بخش فنی گمرک قرار دهد که مراحل جانمایی این دستگاه در محوطه بندر شهید رجایی در حال انجام است تا به زودی نصب و مورد بهره برداری قرار گیرد.

  با این اقدام، تمامی کانتینرهای ورودی به بندر شهید رجایی و تمامی کامیون‌های حامل کالاهای وارداتی در حال حرکت از طریق این ایکس‌ری پیشرفته، اسکن و تمامی کانتینرهای وارداتی تحت پوشش این ایکس ری قرار خواهند گرفت.

  با توجه به مساحت 2400 هکتاری محوطه بندر شهید رجایی جانمایی این دستگاه ایکس‌ری از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در محلی استقرار یابد تا امکان اسکن کانتینرها و کامیون‌ها در حال حرکت فراهم شود و تمامی کانتینرهای ورودی را تحت پوشش قرار دهد.

  تامین مالی ایکس ری های پیشرفته از منابع داخلی گمرک ایران

  بر اساس این گزارش، تمامی هزینه‌های خرید این ایکس‌ری‌های کامیونی پیشرفته از محل منابع داخلی گمرک ایران تامین و پرداخت شده و قرار است برنامه تجهیز گمرکات به دستگاه‌های کنترلی پیشرفته، طی روزهای آینده وارد فاز جدیدی شود.

  گمرک ایران طی سال‌های اخیر تعداد پنج دستگاه ایکس‌ری کامیونی از محل منابع مالی داخلی خود خریداری و در گمرکات اجرایی نصب کرده و در حال حاضر تعداد 11 دستگاه ایکس‌ری کامیونی در گمرکات کشور فعالند که دو دستگاه از این تعداد در گمرک بندر شهید رجایی فعال است.

  تفاوت عمده این ایکس‌ری‌ها با ایکس‌ری‌های جدید و پیشرفته که به تازگی از سوی گمرک خریداری شده در انجام عملیات کنترل کانتینرها به صورت ثابت یا متحرک است که ایکس‌ری‌های جدید و پیشرفته این امکان را دارند تا محتویات کانتینرها و کامیون‌ها را در حال حرکت نیز کنترل و اسکن کنند تا بدون معطلی و ایجاد وقفه تشریفات گمرکی کالاها نیز صورت گیرد.

  حجم فعالیت‌های تجاری در گمرک شهید رجایی بندر عباس

  این گزارش همچنین به میزان فعالیت‌های تجاری گمرک شهید رجایی پرداخته است که بر این اساس، روزانه به طور میانگین 2000 کانتینر از بندر شهید رجایی وارد می‌شود که بخشی از این کانتینرها واردات قطعی بوده و بخش دیگری به ترانزیت خارجی از طریق بندر شهید رجایی اختصاص دارد.

  در سال 1395 در مجموع 44 میلیون تن انواع کالا از این گمرک صادر و مقدار 10 میلیون تن نیز وارد کشور شد. علاوه بر این مقدار پنج میلیون تن انواع کالا نیز از طریق گمرک شهید رجایی بندر عباس در سال 1395 ترانزیت شده است که در مقایسه با سال 1394 به میزان 33 درصد رشد داشته است.

  ارزش کالاهای وارداتی به گمرک شهید رجایی در مدت یاد شده با 12 درصد رشد به 18 میلیارد و 650 میلیون دلار رسید و این در حالی است که به میزان 11 میلیارد و 141 میلیون دلار انواع کالا در این گمرک صادر شد که در مقایسه با سال 1394 به میزان 44 درصد افزایش داشته است.

  همچنین مجموع درآمدهای گمرک شهید رجایی بندرعباس در سال گذشته با 56 درصد رشد به بیش از 122 هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر