تشریح تازه‌ترین جزییات تجهیز گمرکات به ایکس ری

عصر کالا- معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک گفت: قرار نیست ۲ هزار کانیتنری که روزانه در گمرک شهید رجایی وارد می‌شود مثل بار گندم و آهن‌آلات رو باز که با چشم قابل اندازه‌گیری است، از ایکس‌ری عبور کند.

تشریح تازه‌ترین جزییات تجهیز گمرکات به ایکس ری
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایبنا، علی رحیمیان در مورد اینکه چرا علی‌رغم امکان تولید دستگاه ایکس‌ری (تصویر برداری با اشعه) کامیونی و چمدانی در داخل کشور، اخیراً گمرک ایران تعدادی دستگاه ایکس ری وارد کرده، اظهارداشت:‌ گمرک با وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی قرارداد منعقد کرده و به ترتیب 5 دستگاه از اولی و یک دستگاه از دومی خریداری شده که این اقدام در راستای استفاده از تولید داخل بوده است.

  این مقام مسئول در گمرک ایران تاکید کرد: دستگاه‌هایی که خریداری می‌شود، باید شرایط خاص داشته باشند، مثلا ایکس‌ری‌های کامیونی خریداری شده 6 سال گارانتی دارند و شرکت موظف به ارائه خدمات پس از فروش است.

  وی در ادامه گفت: خوشحال می‌شویم که شرکت‌های داخلی بتوانند دستگاه‌ مورد نیاز را تولید کنند. با همه این شرکت‌ها مذاکره کرده‌ایم و جلساتی داشته‌ایم. منتها مناقصه شرایط دارد و عواملی مانند قیمت و استاندارهای مورد نیاز باید رعایت شود.

  معاون گمرک در مورد اینکه گفته می‌شود، ایکس‌های موجود در گمرک شهید رجایی بندرعباس فقط در خدمت ترانزیت بوده و کنترلی بر کالاهای وارداتی نیست، بیان داشت: این بحث‌ها شایعات است وایکس‌ری پُرسرعتی خریداری شده که می‌تواند رویه‌های ترانزیت و واردات را پوشش دهد. وی در مورد راستی‌آزمایی این موضوع گفت: می‌توانید بروید و ببینید و نیازی به اظهار نظر نیست. اکنون این دستگاه در حال فعالیت است.

  معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک افزود:‌ دو دستگاه ایکس پرسرعت کامیونی خریداری شده که در گمرک شهید رجایی و دوغارون مستقر شده است. هر 30 ثانیه قابلیت اسکن یک دستگاه کانتینر بر را دارد و به صورت عبوری بدون توقف انجام می‌شود. همچنین هنوز اطلاعات اسکن روی سامانه جامع گمرکی قرار نگرفته و در تلاش برای انجام آن هستیم.

  وی با بیان اینکه اکنون گمرک شهید رجایی سه دستگاه ایکس‌ری دارد، تصریح کرد:قرار نیست 2 هزار کانیتنری که روزانه در گمرک شهید رجایی وارد می‌شود، مثل بار گندم و آهن‌آلات رو باز که با چشم قابل اندازه‌گیری است، ایکس‌ری شود. این کار برای مواردی است که با چشم قابل ملاحظه و اندازه‌گیری نیست. برای گمرک اسکن کالاهای واردات و ترانزیت فرقی نمی‌کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر