جزئیات طرح جایگزینی ۱ میلیون کولر گازی فرسوده اعلام شد

عصر کالا- مصوبه شورای اقتصاد در خصوص صدور مجوز طرح جایگزینی یک میلیون کولر گازی فرسوده با کولرهای گازی راندمان بالا در شهرستانهایی که دارای تعرفه برق مناطق گرمسیر یک هستند، از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد.

جزئیات طرح جایگزینی ۱ میلیون کولر گازی فرسوده اعلام شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایسنا، مصوبه شورای اقتصاد در خصوص صدور مجوز طرح جایگزینی یک میلیون کولر گازی فرسوده با کولرهای گازی راندمان بالا در شهرستانهایی که دارای تعرفه برق مناطق گرمسیر یک هستند؛ طی نامه شماره 661899 مورخ پانزدهم بهمن ماه امسال توسط معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد.

  متن این مصوبه به شرح زیر است:

  شورای اقتصاد در جلسه مورخ 30‏/10‏/1398 درخواست شماره 100‏/20‏/10629‏/98 مورخ 18‏/1‏/1398 وزارت نیرو درخصوص صدور مجوز طرح «جایگزینی یک میلیون کولرگازی فرسوده با کولرهای گازی راندمان بالا» در شهرستان‌هایی که دارای تعرفه برق مناطق گرمسیر یک هستند، در سقف مبلغ  ششصد و پنجاه میلیون (650٫000٫000) دلار شامل بازپرداخت اصل و فرع سرمایه‌گذاری طرح از محل عایدات صرفه‌جویی و زمانبندی اجرا را به استناد ماده (12) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، بررسی و مشروط به رعایت موارد ذیل مورد تصویب قرار داد:

  1- شرکت‌های سرمایه‌گذار مکلف‌اند برای کولرهای گازی جدید مورد استفاده در این طرح، تأییدیه نسبت بازدهی انرژی (EER) نامی حداقل برابر با 3,5 و نسبت بازدهی انرژی (EER) عملی حداقل برابر با 3.15 را از آزمایشگاه‌های مرجع مستقل مورد تایید وزارت نیرو اخذ کنند.

  2‏- کولرهای گازی جدید تحویلی از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذار در این طرح شامل کندانسور، اواپراتور، فن‌های تجهیز و بدنه، می‌بایست حداقل 51 درصد ساخت داخل بوده و تاییدیه وزارت صنعت، معدن و تجارت را اخذ کنند.

  3‏- کل تجهیزات کولر گازی می‌بایست گارانتی 2 سال و کمپرسور آن می‌بایست گارانتی 5 سال داشته باشد. همچنین شرکت‌های سرمایه‌گذار متعهد می‌شوند 10 سال خدمات پس از فروش در استان‌های مورد نظر را ارایه کنند.

  4‏- این طرح مختص مشترکین مصارف خانگی و عمومی برق در شهرستان‌هایی که دارای تعرفه برق مناطق گرمسیر یک هستند، است.

  5‏- در این طرح استانداردهای ملی شماره 6016 و 10306 لازم الاجرا است.

  6‏- این طرح شامل جایگزینی یک به یک کولرهای گازی پنجره‌ای فرسوده با کولرهای گازی جدید با ظرفیت برودت 18000 BTU است.

  7‏- شرکت توانیر موظف است در چارچوب قانون برگزاری مناقصات، از طریق دو مناقصه مجزا در مقیاس پانصد هزار دستگاه کولر برای هر مناقصه، شرکت سرمایه‌گذار مجری طرح را انتخاب کند.

  8‏- شرکت‌کنندگان در مناقصه پس از ارایه تاییدیه بند 1، 2 و 3 این مصوبه می‌توانند در مناقصه شرکت کنند. برندگان مناقصه شرکت‌های حقوقی هستند که کمترین قیمت سرمایه‌گذاری به ازای جایگزینی هر کولر گازی را پیشنهاد دهند.

  9‏- قیمت سرمایه‌گذاری هر کولر به صورت اقساطی حداکثر تا سقف 650 دلار است که از این مبلغ 640 دلار بابت سرمایه‌گذاری و هزینه‌های مربوط به گارانتی تجهیزات (موضوع بند 3 این مصوبه) بوده و مبلغ ثابت 10 دلار نیز بابت هزینه‌های اندازه‌گیری و صحه‌گذاری طرح و بیمه حوادث پروژه هزینه خواهد شد.

  10‏- هزینه‌های مربوط به نظارت، کنترل و پایش این طرح از محل بند 9 این مصوبه تامین می‌شود. هر شرکت سرمایه‌گذار موظف است به تدریج و به نسبت پیشرفت پروژه، مبلغ مذکور را تا سقف 5 میلیون دلار بابت هزینه‌های اندازه‌گیری و صحه‌گذاری طرح و بیمه حوادث به حساب شرکت توانیر واریز کند.

  11‏- دوره بازپرداخت تعهدات دولت به شرکت‌های سرمایه‌گذار موضوع این مصوبه برابر با 18 ماه و حداکثر تا پایان سال 1401 از محل صرفه‌جویی مربوط به ماده (12) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور است.

  12‏- شرکت توانیر، موظف است میزان سی درصد (30%) از هزینه بازپرداخت سرمایه‌گذاری طرح را تامین کند. در زمان عقد قرارداد با شرکت سرمایه‌گذار، پنج درصد (5%) از سهم شرکت توانیر (‌به غیر از هزینه‌های نظارت و پایش) توسط این شرکت به صورت پیش‌پرداخت به حساب شرکت‌های سرمایه‌گذار به صورت ریالی واریز می‌گردد. الباقی سهم توانیر به میزان بیست و پنج درصد (25%) در فواصل زمانی 3 ماهه مطابق سند اندازه‌گیری و صحه‌گذاری طرح پرداخت خواهد شد.

  سی و پنج درصد (35%) از هزینه سرمایه‌گذاری طرح نیز توسط مشترکین داوطلب طرح با نرخ تسعیر ارز در زمان عقد قرارداد مشترکین با شرکت توانیر در اقساط ریالی مساوی 24 ماهه (‌درج در قبوض برق مصرفی ماهانه آن‌ها) پرداخت خواهد شد.

  سی و پنج درصد (35%) هزینه سرمایه‌گذاری نیز مطابق ساز و کار اندازه‌گیری و صحه‌گذاری موضوع بندهای 18 ، 19 و 20 این مصوبه توسط دولت و از طریق قوانین بودجه سنواتی و در فواصل زمانی سه ماهه به حساب شرکت سرمایه‌گذار عامل صرفه‌جویی مطابق مصارف تبصره 14 قانون بودجه سنواتی کل کشور پرداخت خواهد شد.

  در صورت بازپرداخت سهم مشترکین داوطلب حداکثر طی 48 ماه، شرکت توانیر مجاز است هزینه شرکت سرمایه‌گذار را طی دو سال اول به صورت کامل پرداخت کرده و سهم مشترکین داوطلب را به صورت ماهانه طی 48 ماه از طریق درج در قبوض برق مصرفی آن‌ها دریافت کند.

  13‏- در صورت افزایش نرخ تسعیر ارز در زمان بازپرداخت اقساط ماهیانه، شرکت توانیر موظف است مابه‌التفاوت پرداختی مشترکین و قیمت نهایی هر دستگاه کولر را پرداخت کند. در زمان تنظیم قرارداد فی‌مابین شرکت توانیر و مشترکین خانگی و اداری، پرداخت ماهانه اقساط توسط مشترکین از طریق قبوض برق مصرفی الزامی است.

  14‏- در اجرای این طرح، میزان صرفه‌جویی گاز طبیعی معادل 2,026 میلیون مترمکعب در سال خواهد بود.

  15‏- محاسبات برای میزان صرفه‌جویی بر اساس قیمت سوخت گاز طبیعی 17 سنت دلار به ازای هر مترمکعب گاز طبیعی است.

  16‏- حداکثر کمک قابل پرداخت از سوی دولت به ازای هر کولر گازی در 6 قسط 38 دلاری در اقساط سه ماهه متوالی بعد از نصب خواهد بود.

  17‏- وزارت نیرو (شرکت توانیر) موظف است در جهت تولید و اشتغال نیروی متخصص، طرح آموزش نصب کولرهای گازی موضوع این مصوبه را اجرا کند. شرکت توانیر موظف است نسبت به تدوین دستورالعمل‌های نصب استاندارد تجهیزات و نظارت میدانی این طرح از طریق شرکت‌های صاحب صلاحیت به عنوان مدیریت طرح (MC) اقدام کند.

  18‏- سه درصد از کولرهای گازی جدید در این طرح قبل از نصب می‌بایست مطابق بند (1) این مصوبه و به صورت تصادفی در آزمایشگاه‌های مرجع مستقل مورد تایید وزارت نیرو مورد تست قرار گیرند.

  19‏- یک درصد از کولرهای گازی جدید نصب شده می‌بایست بر اساس دستورالعمل بازرسی میدانی موضوع بند (17)، توسط اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب صلاحیت، مورد بازرسی قرار گرفته و گزارش‌های مورد تایید را به شرکت‌های توزیع نیروی برق در هر استان ارسال کنند.

  20‏- در صورت تایید الزامات بندهای 18 و 19 این مصوبه توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ناظر طرح، اعلام گزارش‌های مذکور توسط شرکت‌ توانیر و تایید وزارت نیرو، تعهدات موضوع این مصوبه با تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور تا سقف 227,5 میلیون دلار در فواصل زمانی سه ماهه از طریق شرکت توانیر در وجه شرکت سرمایه‌گذار عامل صرفه‌جویی طرف قرارداد واریز خواهد شد. 

  21‏- شرکت توانیر موظف است یک نسخه از قراردادهای منعقده در اجرای این مصوبه را به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کند.

  22‏- انتقال بازپرداخت هر سال به سال بعد به دلایل عملیاتی حداکثر تا سال 1405 و پس از تایید سازمان برنامه و بودجه کشور بلامانع است.

  23‏- بازپرداخت سرمایه‌گذاری در این طرح که به منظور اصلاح الگوی مصرف حامل انرژی به شرکت‌های سرمایه‌گذار، از محل صرفه‌جویی در مصرف برق و یا سوخت گاز طبیعی یا درآمد حاصل از اجرای طرح پرداخت می‌گردد؛ به عنوان پرداخت بلاعوض دولت بابت جبران سرمایه‌گذاری و یا یارانه صرفه‌جویی حامل‌های انرژی محسوب گردیده و لذا از شمول قانون مالیات بر ارزش افزوده خارج و مأخذ محاسبه مالیات و عوارض ماده 14 قانون مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود.

  24‏- در اجرای این مصوبه رعایت شرایط و ملاحظات زیست محیطی الزامی است.

  25‏- در اجرای این مصوبه رعایت قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی (مصوب 15‏/2‏/1398 مجلس شورای اسلامی) الزامی است.

  26‏- رعایت مفاد مصوبه شماره 87610 مورخ 24‏/7‏/1395 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خصوص «نظام‌نامه پیوست فناوری و توسعه توانمندی‌های داخلی در قراردادهای بین‌المللی و طرح‌های مهم ملی» الزامی است.

  27‏- شرکت توانیر موظف است گزارش عملکرد و پیشرفت پروژه‌ها را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کند.

  28‏- وزارت نیرو مکلف است برای حصول اطمینان از اسقاط کولرهای گازی فرسوده موضوع این مصوبه، تمهیدات لازم را اتخاذ کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر