مدیران خودرو

کارایی بازار کالای ایران چقدر است؟

عصر کالا- کارایی بازار کالای ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی با کسب امتیاز چهار از هفت، رتبه ۱۰۰ را در بین ۱۳۸ کشور دنیا به دست آورد.

کارایی بازار کالای ایران چقدر است؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایسنا، شاخص و زیرشاخص‌های کارایی بازار کالا شامل 16 مورد است که مهم ترین آن‌ها شامل شرکت رقابت داخلی، وجود بنگاه‌های مسلط بر بازار، اثربخشی سیاست‌های ضد انحصاری، تاثیر مالیات بر انگیزه‌های سرمایه‌گذاری و نرخ مالیات کل (بر اساس درصد از سود) است.

  از دیگر شاخص‌ها و زیرشاخص‌های کارایی بازار کالا می‌توان تعداد مراحل و رویه‌های لازم جهت شروع کسب و کار، تعداد روزهای مورد نیاز برای شروع کسب و کار، هزینه‌های ناشی از سیاستگذاری در حوزه کشاورزی، میزان رواج موانع تجاری، تعرفه‌های تجاری (بر اساس درصد از عوارض گمرکی)، میزان رواج مالکیت خارجی، اثر قوانین بر سرمایه‌گذاری خارجی، پیچیدگی تشریفات گمرکی، نسبت واردات به تولید ناخالص داخلی، میزان مشتری مداری بنگاه‌ها و میزان آگاهی و پیچیدگی خریداران است.

  طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت به ایسنا، بنا بر گزارش موسسه Statista (یکی از موسسه‌های پیشرو در حوزه آمار) رتبه و امتیاز ایران در رکن کارایی بازار طی سال 2017 از میان 138 کشور دنیا به دست آمده که امتیاز ایران از یک تا هفت، عدد چهار بوده و رتبه آن نیز از بین 138 کشور، جایگاه 100 را کسب کرده است.

  ایرانی‌ها در شاخص شدت رقابت داخلی عدد 4.3 را به دست آورده و در خصوص این شاخص رتبه 125 را در میان 138 کشور دنیا کسب کردند. رتبه ایران در شاخص‌های وجود بنگاه‌های مسلط بر بازار، اثربخشی سیاست ضد انحصاری، تاثیر مالیات بر انگیزه‌های سرمایه‌گذاری و نرخ مالیات کل از بین 138 کشور دنیا به ترتیب 56، 50، 68 و 96 بوده است.

  همچنین رتبه کشورمان در شاخص‌های تعداد مراحل و رویه‌های لازم جهت شروع کسب و کار 91، رتبه تعداد روزهای مورد نیاز برای شروع کسب و کار 87، رتبه هزینه‌های ناشی از سیاست‌گذاری در حوزه کشاورزی 82، رتبه میزان رواج موانع تجاری 99، رتبه تعرفه‌های تجاری (بر اساس درصد از عوارض گمرکی) 137، رتبه میزان رواج مالکیت خارجی 133، رتبه اثر قوانین بر سرمایه‌گذاری خارجی 125، رتبه پیچیدگی تشریفات گمرکی 99، رتبه نسبت واردات به تولید ناخالص داخلی 133، رتبه میزان مشتری‌مداری بنگاه‌ها 118 و رتبه میزان آگاهی و پیچیدگی خریداران 51 بوده است.

  به گزارش ایسنا، سایت آماری Statista یکی از موسسه های پیشرو در موسسه آمار است که با استفاده از یک تیم مشتمل بر 450 نفر متخصص، آمار، پایگاه داده و تحلیلگر، داده‌های کمی و آمار و اطلاعات مورد نیاز را از طریق پرسشنامه و تحقیقات میدانی برای پژوهشگران فراهم می‌کنند و متقاضیان اطلاعات آماری مذکور طیف گسترده‌ای از شرکت‌های فعال در سطح جهانی و موسسات برتر دانشگاهی هستند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • هومکس
  آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
  آرشیو