عدم توسعه در صنعت لوازم خانگی کشور باید مورد بررسی قرار گیرد

عصر کالا- دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در حاشیه همایش روز ملی صنعت و معدن بیان داشت : امروز موانعی بر سر راه تولیدکنندگان داخلی وجود دارد که حرکت چرخه تولید در این صنعت را کند کرده است.

عدم توسعه در صنعت لوازم خانگی کشور باید مورد بررسی قرار گیرد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ال کا ایران، دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در حاشیه همایش روز ملی صنعت و معدن بیان داشت : امروز موانعی بر سر راه تولیدکنندگان داخلی وجود دارد که حرکت چرخه تولید در این صنعت را کند کرده است.

  دکتر حبیب الله انصاری در ادامه گفتگو با خبرنگار «ال کا ایران» افزود : مهمترین و اولین معضل سد راه تولید، موضوع تسهیلات بانکی است که معاون اول رییس جمهور، جناب آقای جهانگیری نیز به آن اشاره کرد.

  وی ادامه داد : سود تسهیلات بانکی برای تولید کنندگان از 20 درصد شروع شده و به 32 درصد نیز گاهی می رسد.به واقع نام این اتفاق دیگر تسهیلات نیست.همین امر باعث شده که تولید کنندگان نتوانند توسعه سرمایه گذاری بدهند و یا واحد های صنعتی بیشتری ایجاد کنند.

  دکتر انصاری افزود : متاسفانه مسائلی که در تحریم و رکود بازار اتفاق افتاد باعث شد که برخی از واحدهای صنعتی کشور نتوانند سود تسهیلات بانکی را پرداخت کنند و در نهایت به تعطیلی کامل کشانده شدند.

  دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران دومین مسئله موانع تولید و گسترش واحد های تولیدی داخلی را مالیت دانست و بیان داشت : ما در قانون مالیت بر ارزش افزوده یکی از بهترین های دنیا هستیم اما در صنعت لوازم خانگی این موضوع کاملا برعکس است به جای اینکه این مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده گرفته شود، از تولید کننده گرفته می شود.

  در شرایطی که واحدها با رکود مواجه هستند و کندی در بازار وجود دارد رفتار اینگونه اداره مالیات مغایرت قانونی دارد.

  وی ادامه داد : موضوع بعدی واردات بی رویه کالا است که باید توجه ویژه ای به آن شود. چند روز پوش به فروشگاهی در شهرک اکباتان سر زدم و با کمال تاسف این فروشگاه یک خودرو گران قیمت را جایزه خرید محصولات بلور ترک کرده بود.

  دکتر حبیب الله انصاری در خصوص قاچاق کالا به خبرنگار «ال کا ایران» گفت : می بایست به شدت با قاچاق کالا برخورد شود و کالا پس از کشف معدوم گردد. قاچاق کالا پدیده ای است که اقتصاد کشور را نابود می کند.

  وی در ادامه افزود : یکی دیگر از موضوعاتی که در عدم رشد واقعی صنعت لوازم خانگی داخلی موثر بوده عدم حمایت از بخش خصوصی است.باید قوانین در خصوص شرکت های خصوصی و راغب کردن این بخش ها به سرمایه گذاری بازنگری شود.

  دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در پایان خاطرنشان کرد : بخشی از این اتفاقات نیز به خود واحدهای صنعتی بر می گردد. امروز مشتری مداری و مشتری محوری یک اصل برای پیشروی در توسعه است. زیره ذره بین قراردادن رقبا و بررسی مزیت های آنان باعث خواهد شد تا در رقابتی سالم به رشد کیفی خود کمک کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر