مقام مسئول وزارت صنعت:

تولید لوازم خانگی از برنامه پیش‌بینی‌شده جلوتر است

عصر کالا- مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با وجود تحریم‌های بین‌المللی، مشکلات ارزی، کمبودنقدینگی واحدها و کاهش نسبی قدرت خرید مردم، تولید اکثر لوازم خانگی در هفت‌ماهه امسال از برنامه پیش‌بینی شده برای آن جلوتر است.

تولید لوازم خانگی از برنامه پیش‌بینی‌شده جلوتر است
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایرنا، عباس هاشمی افزود:‌ تولید 525 هزار دستگاه در هفت ماهه امسال برای یخچال و فریزر برنامه ریزی شده بود، اما با وجود تحریم ها و بویژه خروج شرکت های ال جی و سامسونگ از ایران که سهم بالایی در تولید این محصولات داشتند، تا پایان مهرماه 670 هزار دستگاه یخچال و فریزر تولید شد.

  به گفته وی، این آمار در ماشین لباسشویی 360 هزار دستگاه، کولر آبی 500 هزار دستگاه، رادیاتور فولادی یک میلیون و 100 هزار متر مربع و پکیج 300 هزار دستگاه به ثبت رسید و فقط در تولید تلویزیون با حدود 400 هزار دستگاه از برنامه هفت ماهه عقب هستیم.

  این مقام مسئول درباره برگزاری میزهای تعمیق ساخت داخل، خاطرنشان کرد: ‌این میزها تاکنون برای بخش خودرو و پتروشیمی‌ها برگزار شده و مطابق برنامه ریزی انجام شده و هماهنگی با واحدهای تولیدی و قطعه ساز، مقرر است در هفته نخست دی ماه نخستین میز تعمیق ساخت داخل قطعات لوازم خانگی برگزار شود.

  وی ادامه داد: تولید انواع فن ها، پمپ ها و غیره و کاهش ارزبری تولید لوازم خانگی، از برگزاری این میزها انتظار می رود.

  هاشمی درباره کمرنگ شدن حضور خارجی ها در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی، بیان داشت:‌ طبیعی است محدودیت‌های بین‌المللی بر این مساله تاثیرگذار شده، اما از شرکت های ایرانی می خواهیم ارتباطشان را با شریکان، همکاران و تامین‌کنندگان خارجی خود قطع نکنند و در ادامه به تعمیق ساخت داخل قطعات و اتکا به توانمندی های خود بپردازند.

  نوزدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی سه شنبه گذشته (28 آبان) با مشارکت بیش از 400 شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به کار کرد که در آن شرکت های آلمانی، چینی و ترکیه ای از جمله حاضران محسوب می شوند.53 شرکت خارجی در این دوره از نمایشگاه حضور دارند که در مقایسه با پارسال افت 96 درصدی دارد.

  آمار شرکت های داخلی و خارجی حاضر در این نمایشگاه به ترتیب 394 و 27 شرکت اعلام شده که در فضایی به وسعت 28 هزارو 116 مترمربع حضور یافته اند و به مدت چهار روز تا یکم آذر دایر است.

  برندهای ایرانی جایگزین ال جی و سامسونگ

  مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت در ادامه به خروج ال جی و سامسونگ از ایران در ماه‌های گذشته اشاره کرد و گفت:‌ این موضوع برخلاف میل باطنی این شرکت ها و متاثر از فشار آمریکایی‌ها انجام شد.

  وی افزود: مدیران شرکت هایی که قبلا محصولات سامسونگ و ال جی را در کشور تولید می کردند پس از این موضوع به دنبال تامین کنندگان چینی قطعات و تجهیزات با حداکثر کیفیت رفتند و اکنون محصولات آنها از جمله تلویزیون با بهترین کیفیت روانه بازار شده است.

  هاشمی تاکید کرد:‌ وزارت صنعت نیز به دلیل سرمایه‌گذاری زیاد این شرکت‌ها، از آنها حمایت می‌کند و به زودی به ظرفیت 100  درصدی خود در زمان پیش از اعمال تحریم ها باز خواهند گشت.

  پیش از این سید مرتضی میری» رئیس اتحادیه صنف توزیع‌کنندگان لوازم خانگی تهران به ایرنا گفته بود:‌ با خروج شرکت‌های لوازم خانگی کره‌ای، نشان‌های ایرانی جایگزین برندهای سامسونگ و ال‌جی می‌شوند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر