معاون وزیر صمت:

۷۰ درصد لوازم خانگی داخلی سازی شد

عصر کالا- صادقی نیارکی گفت: امروز ۶۵ تا ۷۰ درصد داخلی سازی را در لوازم خانگی شاهد هستیم و این در شرایطی بود که تحریم‌ها در کشور اتفاق افتاد.

۷۰ درصد لوازم خانگی داخلی سازی شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی صادقی نیارکی معاون اموز صنایع وزیر صمت در حاشیه افتتاح نمایشگاه لوازم خانگی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: لوازم خانگی از صنایع پیشران محسوب می‌شود چرا که با پیوندهای پسین و پیشین بسیار زیادی که دارد باعث رشد صنعت کشور می‌شود.

  او ادامه داد: امسال رشد بالای 30 درصد را در اغلب رشته فعالیت‌های این حوزه(لوازم خانگی) داشتیم. در یخچال و فریزر 28 درصد، تلوزیون 60 درصد و در لباسشویی 58 درصد رشد تولید نسبت به سال گذشته داشتیم. تنها در کولر آبی به دلیل محدودیت‌های صادرات در ابتدای سال با اُفت 6 درصدی مواجه شدیم‌، در حوزه لوازم خانگی کوچک هم رشد 20 تا 40 درصد را شرکت‌ها اعلام می‌کنند و این نشان از بهبود این صنعت دارد؛ با افزایش عمق داخل، استانداردسازی، خلاقیت و مواردی از این قبیل جایگزین محصولات وارداتی شود.

  نیارکی گفت: از حدود یک میلیارد و 200 میلیون دلار ارز بری صنعت لوازم خانگی حدود 4 میلیارد دلار لوازم خانگی تولید می‌شود. یعنی 3 برابر ارز خارج شده ارزش افزوده تولید می‌شود. در صورتی که این اقدام انجام نمی شد ارزش افزوده از کشور خارج شده و فشار مالی چند برابری به خانواده‌ها اعمال می‌شد.

  او با اشاره به فواید برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی تصریح کرد: بسیاری از مشارکت‌ها بین تامین کنندگان و سبد تولید واحدهای تولیدی در این نمایشگاه‌ها شکل می گیرد. اولین مساله‌ای که انجمن لوازم خانگی دنبال می کند تعمیق ساخت داخل و دوم تکمیل سبد کالاست. امروز چند برند بزرگ در نمایشگاه حضور داشتند که از ظرفیت‌هایشان برای تکمیل سبد کالاهای خود استفاده می‌کردند. مشارکت و رسیدن به مقیاس اقتصاده آینده بهتری را برای این صنایع خواهد ساخت.

  معاون صنایع وزارت صمت با اشاره به تولید 9 میلیون عددی لوازم خانگی کوچک و متوسط در سال گذشته، گفت: امسال برنامه ما محقق شده و منطبق با برنامه برای تولید 12 میلیون لوازم خانگی کوچک و متوسط حرکت می‌کنیم. امروز 65 تا 70 درصد داخلی سازی را در لوازم خانگی شاهد هستیم و این در شرایطی بود که تحریم‌ها در کشور اتفاق افتاد‌. با تلاش واحدهای تولیدی این تحریم‌ها به فرصت تبدیل شد.

  او درباره کنترل قیمت‌ها در بازار گفت: مهم‌ترین عامل نرخ ارز است؛ 30 درصد وابستگی به خارج به طور مستقیم با نرخ ارز ارتباط دارد. گروهی از مواد اولیه هم که در بورس عرضه و کشف قیمت می‌شود ارتباط مستقیمی با نرخ ارز دارد مثل ورق فولادی یا محصولات پتروشیمی‌. برخی از کالاها که در بورس ندارند هم قسمت خود را به قیمت جهانی می‌رسانند و اگر این اتفاق نیفتد با قاچاق معکوس مواجه خواهند شد.

  عرضه اختصاصی ورق فولاد برای تولید لوازم خانگی
  نیارکی با اشاره به ارائه عرضه اختصاصی ورق برای لوازم خانگی گفت: این اتفاق هفته گذشته محقق شد تا تولید کنندگان بتوانند بدون رقابت ورق فولادی دریافت کنند. در حوزه پتروشیمی هم سعی کردیم تا با افزایش طرف عرضه  معاملات بدون رقابت را داشته باشیم.

  معاون صنایع وزارت صمت با اشاره به برنامه‌های تدوین شده برای افزایش قدرت خرید مردم و ارائه تسهیلات برای لوازم خانگی بزرگ، بیان کرد: راه نجات اقتصاد کشور صادرات است. از سال 98 به بعد درآمد حاصل از نفت فقط برای کالاهای اساسی مصرف شده و مابقی آن از طریق صادرات تامین می‌شود. وزارت صمت به دنبال رفع موانع صادراتی است و در ماه‌های آینده میزان صادرات افزایش پیدا خواهد کرد. امروز عمق ساخت داخل افزایش پیرا کرده و علاوه بر صادرات بر تامین نیاز داخل متمرکز شده‌ایم.

  او گفت: سال های مختلف کنسرسیوم‌های صادراتی را شرکت‌های صادراتی مطرح کردند اما چندان کارآمد نبودند. ابتدا باید سبد کالا افزایش پیدا کند و با داشتن چند نشان تجاری معروف، در سایر بازارها حضور پیدا کنیم. هدف حضور در بازارهای هدف است تا با فرایند استراتژیک امکان حضور حداکثری در این بازارها فراهم شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر