کددارکردن تلفن های همراه به نوکیا و هواوی رسید

عصر کالا- طرح کددارکردن گوشی های تلفن همراه یا همان رجیستری پس از پشت سر گذاشتن پنج مرحله موفق، از بامداد امروز (شنبه) وارد مرحله ششم شد و گوشی های تلفن همراه تولیدی شرکت های نوکیا و هواوی را دربرگرفت.

کددارکردن تلفن های همراه به نوکیا و هواوی رسید
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل ایرنا، اکنون خریداران گوشی های تلفن همراه نشان های تجاری نوکیا و هواوی باید به این نکته توجه کنند که گوشی خریداری شده، حتما رجیستر شده باشد تا بتوان از خدمات شبکه تلفن همراه کشور استفاده کرد.
  طرح رجیستری هیچگونه هزینه‌ای برای شخص خریدار نخواهد داشت و مردم توجه داشته باشند که اگر فروشنده ای هزینه ای تحت عنوان رجیستری طلب کرد، موضوع را به اتحادیه فروشندگان دستگاه های مخابراتی و ارتباطی تهران به آدرس خیابان حافظ، جنب ساختمان بورس ایران، کوچه شهید حسنی گزارش کنند.
  سامانه همتا با هدف فعال سازی رجیستری برای گوشی های جدید پیشتر راه اندازی شده است و خریداران می توانند با ارسال پیامک به سرشماره#7777* نسبت به فعال سازی اقدام کنند.
  براساس اعلام این سامانه خریداران باید دقت داشته باشند شناسه IMEI تلفن همراه، با شناسه درج شده روی جعبه تلفن همراه منطبق باشد.
  کد فعالسازی یک کد 6 رقمی یکبار مصرف است که نباید با صفر آغاز شود؛ این کد به ازای هر گوشی تولید می‌شود و برای فعال‌شدن تجهیز در شبکه اپراتوری به‌کار می‌رود.
  بدین ترتیب هر گوشی به همراه یک کد فعال‌سازی به خریدار ارائه می‌شود این کد با عبارت کد فعالسازی یا Activation Code به‌صورت «اسکرچ‌شده» روی کارت گارانتی درج شده و یا با برچسب روی جعبه تلفن همراه حک شده است.
  برای فعالسازی تلفن‌های همراه دو (چند) سیم کارته، تنها کافیست با استفاده از کد فعالسازی، یکی از شناسه‌های تلفن همراه را فعال کرد درصورتی که تلفن همراه قانونی باشد و اطلاعات آن در سامانه ثبت باشد، به ‌صورت خودکار شناسه‌(های) بعدی نیز فعال می‌ شود.
  کد فعالسازی یک بار مصرف است و تنها کافیست یکی از شناسه‌های تلفن همراه یا همان IMEI را فعال کرد.
  اجرای طرح رجیستری از اواخر مهر ماه در کشور آغاز شده است و اکنون این طرح مرحله به مرحله با اعلام نشان های تجاری مختلف گوشی های تلفن همراه می رود تا سامان دادن به بازارگوشی های قاچاق را عملیاتی سازد.
  سامانه اطلاع رسانی این طرح ملی در جدید ترین گزارش خود به شهروندان توصیه کرده است تا برای فعال کردن گوشی‌هایی که قرار است به زودی مشمول طرح شوند و تاکنون خاموش بوده اند، از سیم کارت‌هایی که به تازگی خریداری شده است استفاده نکنند و از سیم کارت‌های قدیمی خود استفاده کنند.
  این سامانه اعلام کرده است: چنانچه شخصی از سیم کارت نو برای فعال کردن گوشی خود استفاده کند، مسئولیت ثبت نشدن گوشی بر عهده خودشخص خواهد بود.
  توصیه شده است مردم پس از قرار دادن سیم کارت درون گوشی، حتی المقدور با آن تماسی گرفته و یا پیامکی ارسال کنند.
  همچنین شهروندان برای اطمینان از ثبت شدن گوشی‌ها در سامانه، باید پس از گذشت چند ساعت از قرار دادن سیم کارت درون گوشی، از طریق کد دستوری *7777# و یا برنامه کاربردی همتا اصالت تلفن همراه را از طریق فرآیند استعلام اصالت دریافت کنند.
  به مردم توصیه شده است از قرار دادن سیم کارت درون گوشی را به ساعات پایانی روز جمعه موکول نکنند زیرا در این ‌صورت مسئولیت هرگونه عواقب ناشی از آن بر عهده شخص خواهد بود.
  از مهر ماه امسال تاکنون و پس از اتمام مرحله پایش رجیستر گوشی های فعال در شبکه تلفن همراه کشور، محصولات تلفن همراه و تبلت های شرکت های اپل، موتورولا، بلک بری، گوگل پیکسل و ال.جی مشمول اجرای این طرح شده اند.
  هفته آینده (26 اسفند) نیز قرار است گوشی های سونی و تکنو مشمول رجیستری شوند.
  از گوشی های شرکت سامسونگ نیز دو سری جدید این گوشی ها پیش از پایان سال مشمول این طرح شدند و اعمال رجیستری برای سایر مدل های آن به سال آینده و پس از تعطیلات نوروز موکول شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر