با رنگهای غنی تر؛

سامسونگ تلویزیون OLED حاوی نقاط کوانتومی می‌سازد

عصر کالا- سامسونگ به دنبال ساخت تلویزیون‌های OLED حاوی نقاط کوانتومی است تا از مزیت هر دو فناوری استفاده کند. نمونه اولیه این تلویزیون ساخته شده و عرضه عمومی آن از اواسط سال جاری انجام می‌شود.

سامسونگ تلویزیون OLED حاوی نقاط کوانتومی می‌سازد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر کالا» به نقل از مهر، شرکت سامسونگ قصد دارد تا تلویزیون‌های« OLED »مبتنی بر نقاط کوانتومی تولید کند. شاید این جمله یک پارادوکس به نظر برسد، اما حقیقت دارد. شرکت سامسونگ قصد دارد تا تلویزیون‌هایی را که در آنها لایه لومینسانس آلی مبتنی بر نقاط کوانتومی استفاده شده، به نمایش بگذارد.

  این شرکت کره‌ای که در ساخت نمایشگر تخصص دارد، از لایه‌های آلی درخشان آبی برای تحریک نقاط کوانتومی به‌منظور تولید پیکسل‌های سبز و قرمز از نور آبی استفاده می‌کند. مزیت این فناوری نسبت به تلویزیون‌های« LCD »حاوی نقاط کوانتومی آن است که کنتراست افزایش یافته و کیفیت تصویر به زاویه دید وابسته نیست.

  مزیت این فناوری جدید نسبت به «OLED» های قبل، غنای بسیار بالای رنگ است. علاوه براین، ترکیب« OLED »نقاط کوانتومی موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود. در« LCD»های رایج، دو سوم نور در فیلترهای رنگی بلوکه می‌شود؛ بنابراین، هدررفت انرژی بالا است اما در این روش جدید تمام نور آبی برای ایجاد زمینه صرف می‌شود در نتیجه مصرف انرژی کمتر است.

  «QD OLED »نیاز به انعکاس‌دهنده زرد دارد که مانع از تحریک نقاط کوانتومی توسط نور اطراف می‌شود. نقاط کوانتومی برای زیرپیکسل‌های سبز و قرمز روی شبکه پیکسلی چاپ می‌شوند در حالی لایه‌های لومینسانس آلی روی یک سطح وسیع قرار داده می‌شوند.

  در این فناوری از لایه‌های آلی مختلف استفاده شده‌ که از فاز بخار لایه‌نشانی شده‌است. در نتیجه نیاز به هیچ ماسک فلزی نیست در حالی که در روش‌های رایج، لازم است ماسک فلزی با دقت بالا روی سطح مورد نظر اعمال شود. همچنین در این فناوری برای ایجاد لایه لومینسانس نیاز به استفاده از مواد آلی گران‌قیمت نیست. این دو عامل موجب می‌شود تا سامسونگ بتواند فناوری بهبودیافته‌ای را نسبت به فناوری پیشین ارائه کند.

  اولین نسخه از این فناوری در واسط سال« 2019 »عرضه خواهد شد و در سال« 2020 »ظرفیت تولید دو برابر می‌شود. هر چند هنوز سامسونگ با چالش‌هایی روبرو است که باید آنها را حل کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر