چگونه شرکت‌های مجاز در واردات ۴۰۰۰ آیفون تخلف کردند؟

عصر کالا- سخنگوی طرح رجیستری با تایید اینکه اغلب گوشی‌هایی که خلاف اظهاری داشته‌اند آیفون بوده‌اند،گفت: برای اینگونه تخلفات پرونده‌های مربوطه تشکیل شده و موضوع پیگیری خواهد شد.

چگونه شرکت‌های مجاز در واردات ۴۰۰۰ آیفون تخلف کردند؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایسنا, حمیدرضا دهقانی‌نیا در پاسخ به این سوال که با وجود ثبت کدهای گمرکی در سامانه ثبت سفارش چگونه این امکان وجود دارد که وارد کنندگان 4000 گوشی را که متعلق به یک مدل خاص بوده وارد کرده و سفارش آنها را با نام مدل دیگری انجام دهند، اظهار کرد: در سامانه گمرک و در تمام دنیا تلفن همراه تنها یک شناسه دارد و آن شناسه IMEI است.

  وی ادامه داد: حال برخی شرکت‌کنندگان که اعتبار و سابقه خوبی دارند گاه از امکانی برخوردار می‌شوند که تولید کننده پیش از تامین هزینه کدهای IMEI را در اختیار آنها قرار دهد.

  سخنگوی طرح رجیستری افزود: اما این‌که چنین امکانی وجود داشته باشد به بحث اعتبار و توان مالی شرکت‌ها باز می‌گردد و این‌که در گذشته در فعالیت با شرکت‌های تولیدکننده چگونه برخورد کرده‌اند، به هر صورت در بسیاری موارد هم پیش از واردات گوشی‌های مربوطه کد IMEI آنها اعلام نمی‌شود و این موضوع مشکلی در روند کار ایجاد نمی‌کند.

  مدیرکل اداره فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به این سوال که چگونه ممکن است وارد کنندگانی که مجاز شناخته شده و مجوزهای لازم را دریافت کرده‌اند مرتکب چنین تخلفاتی شوند، توضیح داد: زمانی که اطلاعات گوشی‌ها در سامانه گمرک به ثبت می‌رسد و وارداتی که انجام می‌شود خلاف مدلی است که در سامانه گمرک به ثبت رسیده گمرک این موضوع را به ما اعلام می‌کند و ما استعلام IMEI را غیرقابل قبول اعلام می‌کنیم، چرا که ممکن است به عنوان مثال این کدها برای آیفون 5 ثبت شده باشند اما در نهایت محصولی که وارد کشور می‌شود آیفون 8 یا 10 باشد. ما این موضوع را به مصرف کننده نهایی اعلام می‌کنیم و برهمین اساس نباید خرید این گوشی‌ها صورت گیرد.

  اما سخنگوی طرح رجیستری در پاسخ به این سوال که اکنون چند شرکت نسبت به واردات این گوشی‌ها اقدام کرده‌اند؟ اظهار کرد: این‌که چند شرکت و چه تعداد فرد این گوشی‌ها را وارد کرده‌اند موضوعی است که نیاز به بررسی دارد. البته این‌که این گوشی‌ها چگونه وارد شده‌اند کاملا مشخص است، اما این مساله در دست پیگیری بیشتر قرار دارد.

  وی در پاسخ به این سوال ایسنا که چگونه ممکن است اجرا کنندگان یک طرح ندانند در نهایت 4000 گوشی مشکل‌دار از چه مجرایی و توسط چه شرکتی وارد کشور شده است؟ توضیح داد: در بررسی‌ها مشخص است که این گوشی‌ها از چه طریقی وارد کشور شده و چه کسانی نسبت به واردات آنها اقدام کرده‌اند، اما به هرحال لازم است در این زمینه بررسی‌های بیشتری صورت گیرد چرا که ممکن است چهار شرکت این گوشی‌ها را وارد کرده باشند، اما هیات مدیره آنها مشترک بوده باشند به هرحال این موضوعات نیازمند بررسی بیشتری دارند.

  در هفته گذشته خلاف اظهاری 4000 دستگاه تلفن همراه در سامانه گمرک شناسایی شد که درخواست ثبت این گوشی‌ها در سامانه همتا بلافاصله لغو شده و اعلام شد این گوشی‌ها حداکثر تا 30 روز آینده قطع خواهند شد و تحت هیچ عنوانی امکان دریافت خدمات از شبکه‌های اپراتوری را نخواهند داشت.

  مدیرکل اداره فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیش از این در قالب نشستی خبری به گوشی‌های مختلفی که وارد کشور شده‌اند اما اصالت آنها تایید نشده اشاره کرد و گفت: از زمان اجرای طرح ریجستری، 108 هزار و 588 آیفون مسدود شده‌است.

  وی همچنین یادآور شد: 10 هزار و 450 دستگاه گوشی موتورولا، 235 گوشی گوگل، 923 گوشی بلک بری، 20 هزار و 754 دستگاه گوشی ال‌جی، 79 گوشی اس 9 و اس 9 پلاس سامسونگ، 43 هزار و 944 گوشی نوکیا و 25 هزار و 745 گوشی هووای بلاک شده‌اند و دیگر ارائه امکان خدمات به آنها وجود ندارد.

  دهقانی‌نیا با بیان اینکه مجموع تعداد این گوشی‌ها به بیش از 210 هزار و 767 مورد می‌رسد، گفت: این گوشی‌ها اکنون در لیست سیاه قرار گرفته و امکان برقراری تماس و دریافت سرویس از آنها وجود ندارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر